
Když už jsem se poslední dobou párkrát ponořil hlouběji do světa DH speciálů a jelikož se s oblibou vracím k všemožným kreacím na téma „High-Pivot“, nemůžu nezmínit speciální projekt Yeti DH. Tento bike spatřil světlo světa, tehdy jako hrubý karbonový prototyp, již v roce 2023, dnes přitom vypadá jako prakticky finální produkční stroj, v nabídce Yeti jej ale nenajdete!
Budete-li totiž na webu yeticycles.com pátrat po tomto sjezdovém speciálu, v přehledu běžně prodávaných modelů na vás rozhodně nevyskočí. Dostat se k němu lze až přes záložku „Special Projects,“ která je ale také lehce zastrčená. Zmíněná sjezdová mašina Yeti je přitom jedním ze dvou kol, která se v této „tajné“ záložce nachází!





reklama
Yeti – Special Projects

„Naše ‚Speciální Projekty‘ nás obvykle dovedou přesně tam, kam chceme a potřebujeme. Proto se na tuto sekci v Yeti Cycles dlouhodobě zaměřujeme. Úsilí a náklady s nimi spojené nejsou často zrovna zanedbatelné, pokud ale právě tyto ‚Speciální Projekty‘ opakovaně motivují a inspirují naše vývojáře a také naše závodníky, stojí veškeré úsilí do těchto projektů vložené rozhodně za to,“ popisují existenci „Special Projects“ zástupci Yeti Cycles.
„Když se Richie před pár lety vyjádřil, že by si rád čas od času odskočil zpět na závody ve sjezdu, spojil náš produktový a konstrukční tým své síly, aby vytvořili kolo, na kterém bude Richie, ale i další případní DH závodníci Yeti, rychlejší než kdykoliv dříve! Neřešili jsme takové maličkosti jako je cena vývoje či prodejní potenciál takového stroje, prostě jsme postavili nejlepší sjezdové kolo, jaké jsme dokázali navrhnout!“
„Jsme nadšeni z toho, že můžeme být součástí Richieho cesty za dalšími závody ve světovém poháru ve sjezdu a zároveň připravit podmínky i pro celý sjezdový tým, aktuálně Yeti / FOX Factory DH,“ dodává Chris Conroy, generální ředitel společnosti Yeti Cycles.









Yeti DH a cesta k systému Sixfinity
Jak si lze snadno všimnout, probíraný teamový sjezďák Yeti nevyužívá tradičního „šoupátka“, tedy systému Switch Infinity jako všechna kola Yeti řady SB, ale poněkud odlišné řešení postavené na stejné myšlence, nazvané Sixfinity. Tato konstrukce se přitom poprvé objevila na elektrokole Yeti 160E (představení BnR 2021 / web yeticycles.com). Tehdy se hledalo řešení, které by odpovídalo nárokům výkonného eBiku a zároveň neztratilo nic z charakteristické DNA strojů Yeti.
Když o pár let později přišel požadavek na sestavení sjezdového speciálu pro Richieho Ruda, zamířili technici z Yeti laserové ukazovátko právě na systém Sixfinity, který následně upravili tak, aby byl základem nejrychlejšího sjezďáku, jaký byl v Yeti kdy vyroben!
Co je vlastně tak zajímavého na DH mašině Yeti? Právě systém jeho zadního zavěšení, který na první pohled vypadá jako „jeden z mnoha“ High-Pivotů, přitom ale v sobě skrývá dosti specifické „tyrkysové“ konstrukční tajemství schované pod již opakovaně vzpomínaným názvem Sixfinity.





„Tahem zapni, stiskem vypni!“
Zkuste se zaměřit už jen na jednotlivé čepy, ramena a jejich umístění. Horní rameno je víceméně klasické, čep u zadní osy nás také nepřekvapí, skutečná kouzla se ale odehrávají ukrytá za horní kladkou zdvihající rovinu řetězu, ale také uvnitř rámu, kam není z boku vidět.
Místo jednoho masivního hlavního čepu zde totiž najdeme kratší raménko, které je navíc nenápadně ukrytým táhlem propojené s horním ramenem. Přesně to je jádrem systému Sixfinity, který lze přehledněji zmapovat na kole Yeti 160e (Yeticycles.com)
Zmíněné propojení spodního a horního ramene je přitom zcela klíčové, jelikož díky němu ovládá horní rameno pohyb toho spodního. Princip je vlastně dost podobný jako u řešení Switch Infinity, jen jde o odlišné mechanické ztvárnění. I zde se totiž, díky spojovacímu táhlu, spodní rameno (hlavní bod otáčení) v průběhu zdvihu pohybuje nejdřív nahoru a v závěru kroku naopak dolů.
Cílem je dosáhnou specifické křivky průběhu odpružení s typickou postupnou progresí na konci kroku, přesně tak, jak to známe z kol Yeti řady SB!
Přehled testů a dalších článků o kolech Yeti na BnR








Ať to vše dokonale ladí…
Abychom celý rozbor sjezďáku Yeti nějak rozumně uzavřeli, můžeme poukázat na vícero vcelku tradičních prvků odpovídajících moderním trendům v podobě pestrých možností jemného doladění dle požadavků jezdce či konkrétní trati. U Yeti DH si lze hrát s progresivitou zadní stavby (poloha spodního oka tlumiče), lze měnit délku zadní stavby (Fllip-chip na zadní ose) a lze také upravovat délku přední části díky posuvu hlavového složení.
Zajímavým technickým detailem je z 3D tiskárny pocházející specifické vodítko řetězu, které zaručuje jeho jistou navigaci směrem k pomocné horní kladce, aby řetěz neměl šanci spadnout i když jezdec pojede sebešílenější pekla!!!
Pro doplnění – v sezóně 2025 bude možné vídat sjezdová kola Yeti u jezdců ze stáje Yeti / FOX Factory Downhill Team, konkrétně to budou následující jména, která příležitostně doplní i Richie Rude:
- Camille Balanche (SUI)
- Tyler Waite (NZL)
- Jonty Williamson (NZL).
- *Cash Shaleen (USA) – po těžkém pádu na konci roku 2024, z něhož si odnesl zlomeninu stehenní kosti a poranění míchy, není jisté, zda se letos znovu posadí na kolo a bude se účastnit závodů. Místo v týmu má ale pevně rezervované!
Text: Štěpán Hájíček / Foto: Yeti Cycles, pinkbike.com
Yeti Special Projects
Přehled aktuálních modelů Yeti na: bikeporn.cz




